Sizin İçin Seçtiklerimiz

Adamkayalar

By

Silifke denilince akla her ne kadar Silifke yoğurdu ve Silifke halk oyunları gelse de, var olduğu topraklardaki tarihide bir o kadar önemli. Bu yazımızda sizlere Adamkayalar kabartmaları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Silifke ilçe merkezindeki tarihi yapıtlar yanı sıra köyler ve diğer bölgelerde bulunan tarihi eserlerde önemli yapıtlardır. Adamkayalar ise bu yapıtlardan bir tanesidir.

Silifke Adamkayalar Tarihi

Vadinin dik yamacında, kayaların yüzünde 9 niş içerisinde İ.S.II yy’dan kalma 11 erkek,  4 kadın, 2 çocuk ve bir dağ keçisi kabartması vardır. Bazı nişlerin alınlığında Roma kartalı kabartması görülür.

Adamkayalar kabartmaları, sahnelerin altında bulunan yazıtların (bu yazıtlarda ölen rahiplerin adlarının yazıldığı anlaşılmıştır) incelenmesi sonucunda İ.Ö. 2.yüzyıla tarihlendirilmiştir.

Silifke Adamkayalar Genel Bilgiler

Onbir ayrı çerçeve içerisinde yer alan Adamkayalar kabartmalarının yamaçtaki kompozisyonları içerisinde en sık yinelenen figürler, dört ölü ziyafeti sahnesine ait olanlardır. Bu sahnelerde ölüler ya yalnız ya da eşleri ve oğulları ile beraber gösterilmişlerdir.

Adamkayalar kabartmalarında ölülerin oğulları ve ayrıca iki erkek kabartması, asker olarak işlenmiştir. Bu kabartmalardan ölü ziyafetlerinin yer aldığı yamacın orta kesimine yakın yerde, alttaki platform seviyesinin hemen üstünde bir sunak taşı ile solunda bir adam, sağında bir kadın figürü ve bu figürün sağında, oturarak ayin yapmak amacıyla kaya içerisine oyulmuş beş basamaktan oluşan bir kompozisyon yer almaktadır.

Başka bir kabartmada, bir adamın sol eliyle bir keçiyi boynuzlarından tutarak getirdiği diğer elinde bir üzüm salkımı taşıdığı görülmektedir. Adamkayalar’daki veda sahnesinde de ayakta duran ve ölmüş olan kişiyi temsil eden erkek, oturur vaziyette gösterilmiş karısıyla el sıkışmaktadır. Bu kabartmaların oluşturduğu kompozisyonların içerisinde fonksiyonu henüz tam olarak bilinemeyen paltolu bir adamla, elinde bir eşya taşıyan başka bir adama ait figürün oluşturduğu iki kabartma daha bulunmaktadır.

Kabartmalara inmeden sağda bulunan tepenin zirvesinde yer alan ve pek te tanınmayan ören yeri içerisinde bir kule yapısı, köşeli planlı veya düzgün bir şekli olmayan, içleri tek veya çapraz kemerli olan mekanlar yer almaktadır. Genellikle poligonal duvar örgü sistemi görülmektedir. Çok sayıda lahitin varlığı dikkat çekmektedir.

Adamkayalar’a Nasıl Gidilir? Ulaşım Nasıl Sağlanır? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Kızkalesi’nden Silifke’nin Hüseyinler Köyü’ne giden asfalt yolun 5. kilometresinde batıya ayrılan 2 kilometrelik yolun sonunda şeytan deresi vadisine varılır. Bu dere içerisinde Adamkayalar kabartmalarını görebilirsiniz. Toplu taşıma aracı ile ulaşım mümkün değildir. Ziyaret ücretsizdir. Aşağıda sizler için ulaşım haritasını paylaşıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.