Sizin İçin Seçtiklerimiz

Silifke Atatürk Evi Müzesi

Silifke Atatürk Evi Müzesi

By

Mersin’in Silifke ilçesin de bulunan Silifke Atatürk Evi Müzesi, 1914 yılında ahşap ve taş malzeme ile inşa edilmiştir.1982 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Silifke’yi dört defa ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerinde çiftlik ve kooperatif çalışmaları yapmıştır. Atatürk’ün Silifke’yi ziyaret etmesi sebebi ile Taşköprü civarına anıt ve heykel yapılmıştır.Bu çalışmalara ek olarak Silifke’de Mustafa Kemal Atatürk adına kitaplık ve müze yapılması yönünde çalışmalarda yapılmıştır.

Müze olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Silifke’de ilk konakladığı ev (27 Ocak 1925) uygun görülmüştür. Yapılan Silifke Atatürk Evi Müzesi’nde Atatürk’ün kaldığı odadaki eşyalar,kooperatif ile ilgili evraklar,fotoğraflar ve gazete küpürleri bulunmaktadır. Ayrıca Silifke Atatürk Evi Müzesi’nde yöresel eşyalarda sergilenmektedir.

Ortada artı işareti şeklinde bir plana sahip sofanın bulunduğu bu kat ; sofaya açılan misafir odası, oturma odası ile ona bağlı namaz odası, mutfak ve bu mekâna bağlı iş odası olarak tanzim edilmiştir. Müze o dönemin ve yörenin özelliklerini yansıtacak şekilde düzenlenmiş, sergilemede Silifke bölgesinden temin edilen etnografik malzemelerden ve Silifke Müzesi’nin etnografya seksiyonundan yararlanılmıştır. Müzede Atatürk’ün 28 Ocak 1925 günü misafir edildiği evin yatak odası ve yemek takımları, Atatürk’ün ev sahibi Sadık Taşucu’ya hediye etmiş olduğu üzerinde “Gazi M. Kemal” ibaresi taşıyan küçük bir tabanca, kurmuş olduğu çiftlik ve kooperatifle ilgili belge ve fotoğraflar sergilenmektedir.

Silifke Atatürk Evi Müzesi, yaz kış ziyarete açıktır. Yaz döneminde 08:00-19:00, kış döneminde ise 08:00-17:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyarete açıktır. Müzeye giriş ücretsizdir.

 Müze
 Kültür Turizmi
 Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
 Saray Mah. 109 Sok. No: 9 Silifke / Mersin
 0 (324) 714 10 19
 0 (324) 714 28 52
 http://silifkemuzesi.gov.tr/

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.