Sizin İçin Seçtiklerimiz

Silifke Kalesi

By

Mersin’in Silifke ilçesinde, Silifke’ye hakim bir tepede kurulan Silifke Kalesi tespitlere göre Helenestik veya erken Roma dönemine aittir.

Silifke Kalesi, kurulduğu tarihten itibaren yapılan onarım ve değişiklikler sonucunda bugün ortaçağ kalesi gibi görünmektedir.

Silifke Kalesi Tarihi

Silifke Kale’si geçmiş dönemlerde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçeye ismini veren Selefkoslar tarafından düşman ve korsan işgalinden korunmak için yapıldığı düşünülmektedir. Ayrıca Franklar ve Ermeniler tarafından da kullanıldığı bilinmekte.

Silifke Kalesi 1471 yılında Sadrazam Gedik Paşa zamanında Osmanlı Devleti himayesine geçmiştir. Kale 2.Beyazıt tarafından onarım yapılmış.Fakat günümüze ulaşan sağlam yapılar bulunmamaktadır.

Silifke Kalesi ilçeye hakim bir tepede 185 m yükseklikte kurulmuştur. Kale etrafı kuru hendekle çevrili olmakla beraber kale içerisinde kemerli galeriler,su sarnıçları, depolar ve diğer yaşam alanlarına ait kalıntılar bulunmaktadır.

Ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatname’sinde, XVII. yy’da Silifke Kalesi’nin 23 burcu olduğunu, içinde bir cami ve 60 ev bulunduğunu yazar. Ancak, burçların bir kısmı ve kale içi tamamen yıkık durumda olduğundan tam tespiti yapmak mümkün değildir. Halen görülebilen 10 adet burç mevcuttur.

Silifke Kalesi Ziyaret Saatleri Hakkında

Silifke Kalesi tüm yerli ve yabancı ziyaretçilerin ziyaretine açıktır. Giriş için ücret talep edilmemektedir. Silifke Kalesi’ni 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2019 yılında Silifke Belediyesi tarafından yaptırılan Silifke Kalesi Seyir terasında mola verebilirsiniz. Belediye tarafından işletilen seyir terasında Silifke manzarasını izlerken gayet ekonomik olan menüsünden faydalanabilirsiniz.

Silifke Kalesi Yol Tarifi

Silifke Kalesi’ne giden toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Araçsız olarak Silifke Belediye Binası yakınlarına ilçe içerisinde hizmet veren Sim-Koop minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Buradan Pazarkaşı Mahallesi içerisinden yürüyerek kaleye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araçla gitmek isteyenler Silifke-Mut yolunda, Silifke Şehir Mezarlığının karşısında bulunan sapaktan Silifke Kalesi tabelasını takip ederek Silifke Kalesi’ne ulaşabilirler. Kalede araçlarınızı yol kenarına park edebilirsiniz. Otopark ücreti yoktur.

Leave a Comment

Your email address will not be published.