Sizin İçin Seçtiklerimiz

Silifke Müzesi

By

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Silifke Müzesi için ilk çalışmalar 1939-1940 yılları arasında Cumhuriyet İlkokulu’nda bölgede bulunan tarihi eserlerin toplanması ile başlamıştır.Silifke Cumhuriyet İlkokulu’nun bir kısmı 1958 yılında depo müze olarak kullanılmaktaydı.

Bugünkü müze binası 1973 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Binanın inşası 2 Ağutos 1973 yılında tamamlanmıştır. Tamamlanan yapıda idari bina ve teşhir salonları ile hizmet vermeye başlamıştır.

Silifke Müze binası büyük bir bahçe içinde ve 2 katlı olarak hizmet vermektedir.

Silifke Müzesinde Sergilenen Eserler

Müze içerisinde, arkeolojik ve etnoğrafik eserler sergilenmektedir. Silifke Müzesinde ayrıca Neolitik Dönemden başlayarak M.Ö. 1200 yılları, Arkaik, Grek, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait eserler sergilenmektedir.

 

Silifke Müzesi Teşhir Salonları

TAŞ ESERLER SALONU : Arkaik, Roma ve Doğu Roma dönemine ait eserler sergilenmektedir. Oturan heykeller, amphoralar, röliker gibi devrini en iyi yansıtan buluntular söz konusudur.

SİKKE VE TAKILAR SALONU : Altın ve gümüş süs eşyaları yanısıra gümüş bir Pers takısı, gümüş İskender sikkeleri , Makedonya , Trakya, Bergama, Mısır krallarına ait gümüş sikkeler, bronz Roma sikkeleri, Osmanlı bakır, altın sikkeler ile altın Bizans sikkeleri sergilenmektedir. Helenistik devir ( M.Ö. 330-30 ) Meydancıkkale definesi, Roma devri (M.S.193-268) Ayvagediği definesi ,Doğu Roma devri -Justinianus I’e ait Susanoğlu definesi ilgi çekmektedir.

ARKEOLOJİK ESERLER SALONU : Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik ve Roma, Doğu Roma çağı buluntuları sergilenmiştir.

Kilisetepe Höyüğü kazısından ele geçen Hitit Hiyeroglif damga mühürleri, Miken kapları, Kıbrıs örnekleri ile karşılaştırılabilir çanak-çömlek grupları, Kelenderis Kazısından ele geçirilen M.Ö.5.yy’ a ait siyah ve kırmızı figürlü kaplar, Helenistik, Roma dönemi kaplar; bunlar arasında terra sicilata kaplar, amphora, lagynos, hdyria, kyliksler, mermer kaplar, Bronz ve pişmiş toprak, mermer heykelcikler, Doğu Roma dönemi rölikerler, ağırlık, kandil, şamdan, ekmek kalıbı gibi buluntular söz konusudur.

ETNOĞRAFİK ESERLER SALONU : Bir kısmı bugünde yöre halkının kullanımında olan ve üretilen folklorik nitelikteki eserlerdir.Kadın giysileri (bindallı, yelek, cepken,üçetek gibi) ve onu tamamlayıcı öğeler (yün çoraplar, gümüş kemer ve kemer tokaları, alınlık, bilezik, yüzük gibi takılar ile para keseleri, kolanlar vb.), kilim ve heybeler , tüfek ve tabancalar , barutluk, fişeklik, kılıç gibi silah ve elemanları sergidedir.

 

Silifke Müzesi, Pazartesi günü haricinde her gün açıktır. Ziyaret saatleri 08.00-12.00/13.00-16.45’dir.

 Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
 Atik Mahallesi, Malazgirt Bulvarı, No:29/A 33940 Silifke / MERSİN
 0 (324) 714 10 19
 0 (324) 714 28 52
 http://silifkemuzesi.gov.tr

Leave a Comment

Your email address will not be published.