Sizin İçin Seçtiklerimiz

Silifke Roma Tapınağı

By

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Silifke Roma Tapınağı’nın İ.S 2.yy’da Zeus adına yapıldığı söylenmektedir.Silifke ilçe merkezinde bulunan Roma Tapınağı değişiklikler yapılarak kiliseye çevrilmiştir.

Silifke’de gezilecek yerlerin en başında gelen Roma Tapınağı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır.

Silifke Roma Tapınağı Tarihi

Silifke Roma Tapınağı’nın tarihi İ.S 2.yüzyıla dayanmaktadır. Tapınağın güney ve doğu yanlarunda sütun tabanları orjinal şeklini korumaktadır. Tapınağın uzun kenarında 14, kısa kenarında ise 8 sütun bulunmaktaydı.Fakat, bu 10 mt uzunluğundaki Korint başlıklı sütunlardan günümüzde 1 tanesi ayaktadır. 3 tane sütun ise yıkılmış halde yerdedir.

Kültür Bakanlığı tarafından 1980 yılında başlayan kazılar aralıklı sürelerde devam etmektedir. İlk aşamada tapınak olarak İ.S 2. yüzyılda yapılan yapı, İ.S 5.yüzyılda ciddi değişikliklere uğrayarak kiliseye çevrilmiştir.

İ.S 5.yüzyılda yaşamış tarihçi Zosimos “Tapınak, ovadaki ürünlerine musallat olan çekirgelerden kurtulmak için Güneş ve Sanat Tanrısı Apollon’dan yardım isteyen ahali tarafından, çekirgeler Apollon’un gönderdiği kuş sürüsünce yok edilince O’na bir şükran ifadesi olarak yaptırılmıştır” diyorsa da Zeus adına yaptırıldığı da söylenmektedir.

Silifke Roma Tapınağı Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Silifke Roma Tapınağı konum olarak şehir merkezinde bulunmaktadır. Silifke Atatürk Evi Müzesi’ni yakın konumda bulunmaktadır. Şehir içi Sim-Koop minibüsleri ile tapınağın önüne kadar ulaşabilirsiniz. Özel araçla gidecek ziyaretçiler ise dört yol kavşağından Silifke Otogar’ın bulunduğu caddeden devam ederek 1-2 km sonra tapınağa ulaşabilirler.Sizler için aşağıda ulaşım haritasını palaşıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.