Sizin İçin Seçtiklerimiz

Silifke Taş Köprü (Roma Köprüsü)

By

Mersin’in Silifke ilçesinde Göksu (Kalykadnus) Nehri’nin üzerine kurulu olan Silifke Taş Köprü,ilçenin iki yakasını birbirine bağlayan dört köprüden bir tanesidir.

Silifke’yi ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası olan köprü Silifke ilçesinin en eski tarihi yapıtlarından bir tanesidir. Bir gün Silifke’ye yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Silifke Taş Köprü Tarihi

Silifke Taş Köprü I.S. 77 – 78 yıllarında Kilikya Valisi L.Octavius Memor tarafından dönemin imparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus adına yaptırılmış olduğu 1870 yılında yapılan bir onarımda bulunan taş kitabeden anlaşılmaktadır. Yedi gözü bulunan ve Roma uygarlığı örneklerinden biri olan Taşköprü, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde onarım görmüştür.

Silifke Taş Köprü orjinalinde  yedi göze sahiptir fakat yapılan onarımlar sonrası beş göz olarak varlığını sürdürmektedir.

1800’lü yılların sonuna kadar orjinalliğini koruyan köprü, bir çok onarım görmüştür. 1875 yılında Silifke Mutasarrıfı Mehmet Ali Paşa tarafından bilinen en büyük onarımı yapılmıştır. 1972 yılında ise restorasyon ve genişletme çalışmaları yapılmıştır.

Silike Taş Köprü 120 metre uzunluğundadır. Genişliği ise 5 metre civarındadır.

Silifke Taş Köprü Çevresi

Köprü konumu itibari ile ilçe merkezinde bulunmaktadır. Köprü, Silifke Kalesi’ne yakın konumdadır. Ayrıca Silifke Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılan Göksu Nehri kenarında yürüş yapabilirsiniz. Köprü etrafında bulunan esnaflardan alışveriş yapabilirsiniz. Mersin’in meşhur tantunisini yedikten sonra özellikle Taş Köprü civarında bulunan Şalgam satıcılarından soğuk şalgam ve karsambaç içebilirsiniz.

Ayrıca Atatürk Anıtı civarında bulunan cezeryecilerden lezzetli cezeryeler alabilir sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

Silifke’yi yazın ziyaret ediyorsanız Göksu Nehri etrafındaki çay bahçeleri ve kafelerde dinlenebilirsiniz.

Silifke Taş Köprü Konumu- Nasıl Gidilir?

Silifke Taş Köprü konum olarak ilçenin merkezinde bulunmaktadır. Araçsız olarak, ilçede hizmet veren Sim-Koop minibüsleri ile Susanoğlu mahallesinden gelecekler kolaylıkla ulaşabilirler. Taşucu bölgesinden ziyaret edecekler Taşucu Koop minibüsleri ile son durakta inerek kısa bir yürüme ile köprüye ulaşabilirler. Mersin merkezden gelecek ziyaretçiler Silifke Koop midibüsleri ile orta köprü durağında inerek kısa bir yürüme ile köprüye ulaşabilirler.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.