Sizin İçin Seçtiklerimiz

Tekir Ambarı Su Sarnıcı

By

Mersin’in tarihi açıdan en zengin ilçelerinden birisi olan Silifke’nin adeta her bir köşesinden tarih fışkırıyor.Bu yazımızda sizlere Tekir Ambarı Su Sarnıcı hakkında bilgiler vereceğiz.

Silifke’yi ziyaret edecek yerli ve yabancı ziyaretçilerin Silifke Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra görmesi gereken yapılardan biridir Tekir Ambarı Su Sarnıcı.

Silifke Tekir Ambarı Su Sarnıcı Tarihi

Tekir Ambarı Su Sarnıcı, Silifke Kalesi’nin eteklerinde bulunmaktadır. Sarnıc kayanın oyulması sonucu oluşmuştur. Yapıya ait bilgilerde Bizans Döneminde yapıldığı bilinmektedir.

Silifke Tekir Ambarı Su Sarnıcı Yapısal Özellikleri

Tekir Ambarı Su Sarnıcı, yapısal olarak 45 m uzunluk ile 23 m genişlik ve 12 m derinliğe sahiptir. 10.000 metreküp su hacmine sahip olan sarnıca güneydoğu tarafındaki merdiven ile inilmektedir.

Sarnıcın mimari yapısı Anadolu’da az rastlanan örneklerle doludur. Su sızmasını engellemek ve anıtsal bir özellik sağlamak için düzgün kesme taşlarla oluşturulan duvarları vardır. Duvarın uzun kenarı sekiz, kısa kenarı ise beş yuvarlak kemerli niş ile oluşturulmuştur.

Sarnıc genel olarak bakımsız bir görünümdedir. Tarihsel nitelikteki duvarların yer yer kırıldığı görülmektedir.Kale manzarası ve tarihsel görüntüsü yinede ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor.

Silifke Tekir Ambarı Su Sarnıcı Ulaşım Ve Giriş Ücreti

Sarnıcı ziyaret etmek isteyenler için giriş ücreti bulunmamaktadır. Yakınından geçen toplu taşıma aracı bulunmadığı için araçsız gitmek biraz zor olabilir. Araçla gidecek ziyaretçiler ise Silifke-Karaman yolunda, şehir mezarlığı karşısından Silifke Kalesi tabelasından saparak sarnıca ulaşabilirler.Sizler için ulaşım haritasını aşağıda paylaşıyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.